wzrok

Wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów – pozwala nam na komunikację z innymi, ułatwia wykonywanie wielu czynności oraz unikanie niebezpieczeństw. Niestety każdego dnia robimy mnóstwo rzeczy, które mają na niego negatywny wzrok. Chociaż wielu aktywności nie da się uniknąć – na przykład pracy przy komputerze – to możemy zrobić wiele, aby dbać o wzrok, dzięki czemu będzie służył nam przez wiele lat. Istotną sprawą jest również rozpoznanie tego, czego nie lubią nasze oczy. O czym więc warto wiedzieć?

Zdrowie oczy, a ekrany komputerów

Praca przy komputerze z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Przy ekranach telefonów, komputerów czy telewizorów spędzamy coraz więcej czasu – wystarczy się tylko domyślać, jak wpływa to na nasz wzrok. Ciągłe wpatrywanie się w jasny ekran prowadzi do napięcia akomodacyjnego i w efekcie rozwoju krótkowzroczności. Wystarczy tylko na chwilę oderwać wzrok od komputera i popatrzeć w dal, aby przekonać się, że nasz wzrok na początku jest nieostry i rozmazany. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor może też prowadzić do podrażnień wzroku, ponieważ skupiając całą uwagę na jednej czynności najczęściej, nasze powieki rzadziej mrugają. Z czasem może więc pojawić się uczucie pieczenia i kłucia w oku oraz wrażenie ciała obcego w jego wnętrzu. Objawy te powodują, że jeszcze częściej pocieramy powieki, pogarszając sytuację. Nasilenie objawów mogą też spowodować niskiej jakości soczewki kontaktowe, które przyczyniają się do przesuszania spojówek. Co zrobić, aby zadbać o stan oczu spędzając dużo czasu przed komputerem? Przede wszystkim warto robić sobie regularne przerwy oraz co kilka godzin odejść od komputera oraz popatrzeć w dal – na przykład na przedmioty oddalone o 10 metrów. Dobrym rozwiązaniem są też specjalne okulary lub soczewki wyposażone w powłoki, chroniące wzrok przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym z komputerów czy telefonów – w ich doborze pomoże Ci doświadczony okulista.

Czego jeszcze nie lubi Twój wzrok?

Nie tylko ciągłe wpatrywanie się w monitor ma negatywny wpływ na nasz wzrok. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować podrażnienia i obniżać jakość widzenia. Między innymi intensywnie działająca klimatyzacja latem czy ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Powodują one wysuszanie powietrza, przez co oko staje się podrażnione – o wiele łatwiej wnikają wtedy do niego chorobotwórcze drobnoustroje, ponieważ pozbawione jest naturalnej warstwy ochronnej. Aby przynieść sobie nieco ulgi warto zadbać o dodatkowe nawilżenie powietrza – można w tym celu wykorzystać specjalne nawilżacze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here