Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę oraz utrzymujemy związki biznesowe czy handlowe z partnerami z różnych krajów. Za tymi trendami oczywiście podążają instytucje finansowe, które stale doskonalą ofertę, aby przelew walutowy był prosty do wykonania, ale również nie generował wysokich kosztów. Takie zlecenie możemy zrobić, nie wychodząc z domu – wystarczy skorzystać z indywidualnego konta bankowego lub też dedykowanych transferowych stron, by pieniądze znalazły się na konkretnym koncie we wskazanej walucie. Przesyłanie i przewalutowanie pieniędzy drogą elektroniczną jest nie tylko bezpieczne, ale też niezwykle wygodne niezależnie od tego, czy zlecamy przelew walutowy czy też inną operację.
Jak wysłać przelew walutowy?
Bankowość elektroniczna sprawiła, że nie musimy iść do placówki, by wykonać przelew walutowy. Taka formuła również skraca czas oczekiwania na pieniądze oraz jest zdecydowanie tańsza. Pieniądze docierają do odbiorcy w przeciągu 24 godzin na terenie Unii Europejskiej, a w przypadku innych krajów zazwyczaj mieści się w 72 godzinach. Zawdzięczamy to przede wszystkim uproszeniom procedur księgowania oraz zlikwidowaniu pośrednictwa banków. Wprowadzona dyrektywa SEPA (Single Euro Payments Area) dostawowo spowodowała, że przelew walutowy stał się szybki i tani. Żeby skorzystać z tej drogi wystarczy mieć konto w banku, który należy do programu. Co istotne, do umowy przystąpiły państwa Unii Europejskie oraz Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinu i Islandii – czyli większość najpopularniejszych kontrahentów Polaków. SEPA umożliwia wykonanie przelewu walutowego bez konieczności posiadania konta walutowego, a pieniądze zostaną przeliczone według kursu wystawionego przez dany bank. Poza tym kwota ostateczna będzie pomniejszona o spread.
Ile kosztuje przelew walutowy?
Z pewnością posiadanie konta walutowego pozwala na pewne oszczędności związane z brakiem pobierania opłaty za przewalutowanie pieniędzy i prowizji za odebranie takiego przelewu w kraju. Przed zleceniem przelewu walutowego warto więc dokładnie sprawdzić, ile finalnie będzie nas ta operacja kosztować, ponieważ różne banki i instytucje naliczają opłaty związane z wieloma odmiennymi elementami transakcji. Z pewnością najdroższe będzie samodzielne wykonanie przelewu, ale drugiej strony wybór drogi elektronicznej i tak pozwoli zredukować koszty. Poza tym niezbędnym dokumentem do zapoznania się będzie Tabela Prowizji i Opłat banku, w którym posiadamy rachunek oszczędnościowy. Warto przy tym zwrócić uwagę, że odbiór przekazów SEPA może być bezpłatny, ale wszelkie inne opłaty czy prowizje mogą być już dużym obciążeniem.