Opiekun w potrzebie – jak wesprzeć go w opiece nad pacjentem z NTM?

Omawiając takie zagadnienie jak nietrzymanie moczu, najczęściej skupiamy się na osobach dotkniętych tym problemem, zapominając przy tym niejednokrotnie o ich opiekunach. NTM jest przypadłością bardzo utrudniającą codzienne funkcjonowanie i negatywnie oddziałowującą nie tylko na sferę fizyczną, ale także psychiczną pacjenta. Choć niewątpliwie to właśnie jemu należy się największa uwaga i troska, jego opiekun również powinien otrzymać odpowiednie wsparcie, by mógł na co dzień dobrze wykonywać swoją pracę!

Opiekun w potrzebie

NTM to bardzo uciążliwa przypadłość, z której skutkami muszą radzić sobie nie tylko sami pacjenci, ale również ich opiekunowie. O ile zawodowi opiekunowie, pracujący na przykład w ośrodkach pomocy społecznej i w tym podobnych instytucjach, otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie i mogą liczyć na rozmaitą pomoc ze strony pracodawców, o tyle osoby zajmujące się swoimi bliskimi, np. rodzicami czy dziadkami, tego rodzaju wsparcia nie mają.

Szczególnie wymagająca jest opieka nad osobami ciężko chorymi, leżącymi – nie tylko pod względem fizycznym, bo trzeba mieć dużo siły, aby chorego odpowiednio pielęgnować, ale także (albo przede wszystkim!) pod względem psychicznym. Niezmiernie trudno bowiem każdego dnia patrzeć na to, jak bliska, ukochana osoba, która być może jeszcze niedawno temu była w pełni sprawna, samodzielna i radosna, teraz wymaga pomocy w niemal każdym aspekcie swojego życia.

Rodzina, która przejmuje opiekę nad najbliższymi powinna zadbać o wsparcie dla siebie. Udzielić go mogą różne instytucje, w tym wspomniane już ośrodki pomocy społecznej. Wsparcie to może przybierać bardzo różne formy – od pomocy finansowej, prawnej, psychologicznej, po refundację artykułów higienicznych, jak np. pieluchy dla dorosłych, czy przydzielenie opieki pielęgniarskiej w domu chorego.

Każdy opiekun osoby chorej powinien skorzystać z pomocy tego typu, by – pomimo trudnej sytuacji – mógł normalnie funkcjonować i czuć, że nie jest pozostawiony sam sobie!

Pieluchy dla dorosłych i inne artykuły higieniczne

W przypadku osób cierpiących na nietrzymanie moczu niezmiernie istotne jest zachowanie wysokiego poziomu higieny intymnej – szczególnie, jeśli chory ze względów zdrowotnych cały czas lub większość czasu jest unieruchomiony w łóżku. Opiekun ma za zadanie zadbać o ową higienę, odpowiednio często – w zależności od potrzeb – zmieniając pieluchomajtki bądź pieluchy dla dorosłych, a także pielęgnując chorego przy pomocy specjalistycznych preparatów do mycia i kremów zabezpieczających wrażliwą skórę okolic intymnych.

Specjalistyczne produkty, np. marki TENA, zdecydowanie ułatwiają to zadanie, przynosząc ulgę zarówno chorym, jak i ich opiekunom. Odpowiednio oczyszczona, sucha skóra nie będzie ulegać odparzeniu i innym podrażnieniom, co pozwoli uniknąć przykrych w skutkach komplikacji. Aby jeszcze lepiej zadbać o komfort fizyczny i psychiczny swoich podopiecznych, opiekunowie mogą sięgnąć po specjalne pokrycia ochronne na krzesła i łóżka. Dzięki nim zabezpieczą meble i pościel, które nie będą przez to wymagały nagminnego prania i czyszczenia. Wszystko to sprawi, że opieka nad chorym będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Pomimo tego, że nietrzymanie moczu jest poważnym problemem, istnieje wiele skutecznych sposobów na to, by ułatwić sobie i podopiecznemu codzienne życie. Psychiczny spokój i lepsze samopoczucie wspierają leczenie, dlatego warto zaopatrzyć się w najlepszej jakości produkty wspierające walkę z NTM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here