Najczęstsze awarie w komputerach

Nawet nowe komputery stacjonarne i laptopy mogą ulec awarii, wynikającej np. z nieprawidłowego wykorzystania sprzętu, choć w praktyce starsze modele cechują się większą awaryjnością. Czy usterka zawsze oznacza wizytę w serwisie? Niekoniecznie, jednak w wielu przypadkach naprawa komputerów wymaga specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu. Intensywnie eksploatowane urządzenia są bardziej narażone na usterki niż sporadycznie używany sprzęt. Jakiego typu awarie występują najczęściej?

Typowe awarie komputerów

Jednym z najbardziej newralgicznych podzespołów w komputerze stacjonarnym jest zasilacz. Gdy ulegnie on uszkodzeniu, wówczas komputer w ogóle się nie włączy. Rozwiązaniem tej sytuacji jest wymiana na nowy. Warto jednak pamiętać, że najlepszym wyjściem jest zakup takiego samego modelu. Dlaczego? W przypadku gdy nowy zasilacz nie będzie tak wydajny tak poprzedni, wówczas może szybko ulec uszkodzeniu. Wymiana zasilacza nie jest zbyt skomplikowana, jednak osoby które nie nigdy nie rozkręcały żadnego urządzenia mogą mieć z nią problem. Naprawa komputerów w profesjonalnym serwisie eliminuje błędy związane ze złym podłączeniem przewodów lub przypadkowym uszkodzeniem innych podzespołów.

  1. Każdy komputer stacjonarny oraz laptop powinien być regularnie czyszczony. Systematycznie powiększająca się warstwa kurzu sprawia, że generowane ciepło jest coraz wolniej odprowadzane. Wynikiem takiej sytuacji jest podnosząca się temperatura poszczególnych podzespołów. Gdy osiągnie ona maksymalną wartość, element elektroniczny bądź cały układ ulegną uszkodzeniu. W takim przypadku konieczna jest wizyta w serwisie i wymiana uszkodzonego podzespołu na nowy oraz gruntowne wyczyszczenie.
  2. Naprawa komputerów obejmuje również wymianę pamięci operacyjnej RAM. Niestety ten element także ulega częstym awariom. W sytuacji gdy po wciśnięciu przycisku power, komputer wydaje piszczące dźwięki, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że kość lub kości pamięci RAM uległy uszkodzeniu. W tym przypadku warto powierzyć urządzenie profesjonalistom. Warto pamiętać, że awarii mogły ulec również gniazda znajdujące się na płycie głównej.
  3. Awaria napędu optycznego też nie należy do rzadkości. Jej przyczyną niejednokrotnie są zanieczyszczenia lub kurz. Na początku warto użyć specjalnej płyty do czyszczenia, którą można kupić w praktycznie każdym sklepie komputerowym.
  4. Naprawa komputerów w przypadku awarii dysku twardego polega na jego wymianie. Niestety w wielu przypadkach wszystkie dane są stracone. Aby temu zapobiec, warto robić regularne backupy. Wiele programów umożliwia wykonywanie automatycznych zapisów np. co 3 dni.
  5. Niezwykle często awarii ulegają również monitory, a tak naprawdę ich matryce. W przypadku tak zwanych martwych pikseli, jedyną opcją jest wymiana matrycy na nową. W takiej sytuacji nie obędzie się bez wizyty w profesjonalnym serwisie.

Teoretycznie każdy element komputera może ulec awarii, w praktyce jednak niektóre podzespoły psują się częściej inne rzadziej. Zmorą właścicieli laptopów są zalania. W takim przypadku naprawa komputerów polega na dokładnym wyczyszczeniu płyty głównej i wymianie wszystkich uszkodzonych elementów. Jest to bardzo mozolny proces, a o jego skuteczności decyduje rodzaj płynu jakim urządzenie zostało zalane.

Awarie systemu związane m.in. ze zbyt wolną pracą są w większości przypadków są spowodowane zbyt dużą liczbą niepotrzebnych programów, które działają w tle. Ponadto, podczas pobierania treści z Internetu niezwykle łatwo zainfekować system trojanami, wirusami i szkodliwymi programami. W takim przypadku naprawa komputerów polega na usunięciu wszystkich zbędnych programów z systemu operacyjnego.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy AZ Serwis z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here