Druk offsetowy jest odmianą druku, w którym obraz jest przenoszony z aluminiowej matrycy poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą, na podłoże, najczęściej papier. Wyróżniamy dwa rodzaje druku offsetowego: zwojowy oraz arkuszowy. Pierwszy z nich stosowany jest przy produkcji gazet i czasopism, drugi przy drukowaniu książek, katalogów, plakatów czy materiałów reklamowych.

Druk offsetowy jest drukiem ekonomicznym, a koszty pojedynczego arkusza są zwykle bardzo niskie. Jednakże przygotowanie materiału do druku jest bardzo czasochłonne i wymaga dużych nakładów finansowych, które są rekompensowane tylko przy dużych nakładach.

Druk offsetowy należy do najbardziej zaawansowanego sprzętowo i najlepiej sprawdzającego się w skali przemysłowej. Charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością wydruku. Ma też wiele innych zalet. Można drukować na nietypowych materiałach (karton o gramaturze powyżej 350 gram, samoprzylepne etykiety), swobodnie operować kolorami, drukować na formatach powyżej SRA3. Niektóre drukarnie drukują nawet na tworzywie sztucznym.

Wydruki przygotowane w trybie druku offsetowego mogą być uszlachetniane poprzez lakierowanie UV, foliowanie folią mat, błysk, tłoczenie, sztancowane na wykrojniku czy bigowanie. Niestety nie ma możliwości wydruku próbnego, a drukowanie małych nakładów jest nieopłacalne. Wtedy lepiej zdecydować się na druk cyfrowy.

Jeżeli chcemy wydrukować duży nakład, liczony w setkach lub tysiącach egzemplarzy, na nietypowych materiałach, a na dodatek nie zależy nam na czasie realizacji zamówienia, wówczas powinniśmy wybrać druk offsetowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here