szambo

W wielu miejscowościach w Polsce nie ma dostępu do stałej kanalizacji, co sprawia, że budując tam dom, trzeba skorzystać z możliwości założenia szamba. Na szczęście uproszczone wymagania formalne z reguły pozwalają przejść przez ten proces szybko i bez problemów. Jedną z istotnych informacji, jakie należy przesłać do urzędu, jest jednak wielkość zbiornika. Jak zatem dopasować ją do wielkości rodziny?

Budowa z uproszczoną procedurą formalną

W zależności od wielkości szamba, jego założenie wiąże się z uproszczoną albo bardziej skomplikowaną procedurą. Uproszczone procedury dostępne są dla osób, które decydują się na wielkość zbiornika poniżej 10 m3. Wówczas należy jedynie zgłosić plan jego budowy do odpowiedniego urzędu. Jeśli w ciągu trzydziestu dni nie wyrazi on odmowy, oznacza to, że można przystąpić do instalacji zbiornika.

Procedury nieco bardziej skomplikowane dotyczą jedynie szamba o pojemności większej niż 10 m3. W tym przypadku należy wystąpić z prośbą do starosty o możliwość jego instalacji. Dopiero wyraźna pisemna zgoda potwierdza, że taka budowa jest możliwa. Cała procedura, o ile zostaną spełnione wszystkie wymagania formalne, trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy.

Względy formalne i praktyczne

Jak widać, kwestia wielkości szamba jest kluczowa ze względów formalnych, ponieważ pozwala uprościć i skrócić całą procedurę. Warto jednak pamiętać, że wielkość zbiornika wpływa też na kwestię korzystania z niego w praktyce.

W zależności od wielkości rodziny, konkretna pojemność zbiornika będzie się napełniała dłużej lub krócej. Szybkość tego napełniania determinuje z kolei, jak często należy je opróżniać, zamawiając w tym celu specjalny samochód. W praktyce przekłada się więc na koszty wywozu nieczystości.

Przyjmuje się, że optymalna częstotliwość wywożenia nieczystości to jeden raz w miesiącu, dlatego przydomowe szambo powinno posiadać taką wielkość, aby zapełniało się przez mniej więcej trzydzieści dni. Pozwoli to na łatwe zoptymalizowanie rachunków.

Jak zatem dobrać wielkość szamba?

Wielkość zbiornika na ścieki jest wprost proporcjonalna do ilości zużywane przez rodzinę wody. Na tę ostatnią wpływa kilka czynników. Po pierwsze, istotna jest liczba osób, które stale przebywają w domu. Po drugie, niemniej ważną kwestią są rodzinne przyzwyczajenia względem oszczędzania (lub nie) wody. Również stosowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu domowego AGD może zmienić nieco ilość zużytej wody i powstałych odpadów. Dlatego klasa sprzętów takich jak pralka i zmywarka powinny także być wzięte pod uwagę.

Czasem trudno jest oszacować w sposób indywidualny zużycie wody. Wówczas można przyjąć, że w rodzinie na jedną osobę przypada około 2-2,5 m3 wody miesięcznie. Można zakładać, że liczba powstałych ścieków jest identyczna. Teraz wystarczy przemnożyć liczbę członków rodziny przez to uśrednione zużycie.

Przykładowo można więc wyliczyć, że czteroosobowa rodzina zużywa około 8-10 m3 wody i produkuje tyle samo ścieków. W praktyce szambo o pojemności 10 m3 będzie więc dla niej optymalnym rozwiązaniem.

Takie (oraz większe lub mniejsze) zbiorniki można z łatwością znaleźć na stronie https://szamborambo.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here