Sprawnie działająca i wydajna infrastruktura informatyczna to fundament każdej nowoczesnej firmy bez względu na jej branżę. Jak zbudować taką infrastrukturę?
Innowacyjność w biznesie coraz częściej nie może obejść się bez wprowadzania nowoczesnych technologii. Te coraz częściej nie mogą wydajnie funkcjonować bez dobrej infrastruktury IT. Dotyczy to szczególnie średnich i dużych firm. Infrastruktura informatyczna obejmuje zarówno hardware, jak i software, które muszą ściśle ze sobą współgrać. To pozwala stworzyć wydajne rozwiązania sprzętowo-programowe, które z kolei wspomagają zarządzanie przedsiębiorstwem i wspomagają procesy sprzedażowo-produkcyjne. Do głównych elementów infrastruktury IT zalicza się serwer, system operacyjny, a także bazę danych i sieć.
Serwer dedykowany jako integralna część infrastruktury
Każdy korzysta z jakiegoś serwera na co dzień bez względu na to, jakie czynności wykonuje przez Internet. Dotyczy to również wielu procesów realizowanych w przedsiębiorstwach. Tych procesów jest coraz więcej i wymagają sprawnego funkcjonowania. Serwery udostępniają coraz więcej zasobów pracownikom, dlatego korzystanie ze zwykłego hostingu współdzielonego już nie wystarcza. Rozwiązaniem jest zatem serwer dedykowany. Zapewnia on zdecydowanie większe bezpieczeństwo firmie niż inne, współdzielone rozwiązania. Do tego dział IT ma kompleksową kontrolę nad takim serwerem. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba od razu uruchamiać w firmie własną serwerownię. Coraz więcej dobrych dostawców udostępnia wysokiej klasy serwery dedykowane z bardzo dobrym wsparciem technicznym (np. firma Domeny.pl).
System operacyjny
Kolejny ważny element infrastruktury informatycznej to system operacyjny. Dzięki niemu można zarządzać całym systemem komputerowym w firmie. To swoisty interfejs, który pozwala łączyć się człowiekowi z maszyną. System operacyjny nie tylko pozwala uruchamiać programy na komputerach i serwerach, ale również pozwala na komunikację z urządzeniami peryferyjnymi. Obecnie najczęściej w firmach używa się trzech systemów: Windows (najpopularniejszy i najbardziej znany), Unix (rozwiązanie używane najczęściej na takich maszynach jak serwer dedykowany) i Linux (wywodzi się z Unixa, dostępny w różnych dystrybucjach). Do tego używane są coraz częściej także systemy dla urządzeń mobilnych: Android i iOS.
Baza danych i sieć
Duże znaczenie dla sprawnego funkcjonowania infrastruktury informatycznej w firmie ma odpowiedniej jakości sieć. To musi być nowoczesna, elastyczna architektura, która będzie w stanie zapewnić wysoką przepustowość. Wszystko dlatego, żeby wszystkie procesy biznesowe mogły być realizowane płynnie i bez zakłóceń. Najlepiej postawić na konwergentną sieć, która będzie w stanie błyskawicznie reagować na zmieniające się obciążenia. Warto wziąć pod uwagę budowę środowiska SDN (Software Defined Network), które uniezależnia od sprzętu i pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przepustowości. Do tego nie można zapomnieć również o wykorzystaniu odpowiednich baz danych. W innowacyjnych rozwiązaniach używa się już sztucznej inteligencji, która realizuje zadania administracyjne. Mówimy wtedy o autonomicznych bazach danych, które są właściwie bezobsługowe. Oczywiście można skorzystać ze starszych i prostszych rozwiązań w obszarze baz danych. Warto jednak pamiętać, że dane mają kluczowe znaczenie w biznesie. Ważny jest zatem szybki do nich dostęp, łatwe przetwarzanie i zapewnienie danym bezpieczeństwa.
Budowanie infrastruktury IT w firmie powinno być przemyślanym i dokładnie zaplanowanym procesem. Warto stawiać od razu na innowacyjne rozwiązania, które zapewnią niezawodność i wysoki poziom bezpieczeństwa narzędziom informatycznym w danej organizacji.