Podczas produkcji różnych przedmiotów używa się elementów złącznych, czyli różnego rodzaju śrub, wkrętów, kołków czy nitów. Dzięki nim poszczególne części maszyny czy konstrukcji utrzymują się na swoim miejscu. W jakich gałęziach przemysłu stosuje się najpopularniejsze elementy złączne? Kiedy używa się śrub nierdzewnych?
Czym tak naprawdę są elementy złączne?
Elementy łączące dwa różne materiały nazywa się elementami złącznymi. Mogą to być nity zrywalne, złącza ciesielskie, szeroko stosowane w zakładach przemysłowych i w domu śruby, wkręty i kołki, a także kotwy, podkładki czy zawiasy. Przy ich pomocy można zespolić ze sobą części od maszyn czy urządzeń. Niektórzy mogliby stwierdzić, że lepszym rozwiązaniem jest klej, bo można go użyć szybko i nie trzeba wiercić otworów. Otóż klejem nie można zespolić wszystkiego, a poza tym śruby czy nity są znacznie trwalsze i wytrzymują w różnych warunkach.
Elementy złączne do profesjonalnych zastosowań
Istnieje szeroka klasyfikacja elementów złącznych, ale czy są wśród nich elementy profesjonalne i do zastosowań amatorskich? Tak na dobrą sprawę nie ma takiego podziału, gdyż każda śruba czy wkręt są przeznaczone do konkretnego użytku. Oznacza to nie mniej nie więcej tyle, że uniwersalną śrubą można skręcić coś w domowym warsztacie, a nierdzewne śruby będą stosowane przy konstrukcjach, które są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale każda z nich spełni swoją funkcję w 100%. Profesjonalne elementy złączne to takie, które są, wykonane z wysokiej jakości materiałów, spełniają określone normy, są wytrzymałe i tworzą trwałe połączenia.
Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com
Kiedy stosuje się śruby nierdzewne?
Większość elementów złącznych jest wykonana z metalu, w tym ze stali nierdzewnej, miedzi czy stali ocynkowanej. W wielu gałęziach przemysłu stosuje się nierdzewne śruby, które pod wpływem działania wilgoci nie ulegają korozji. Stosuje się je w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji samochodów, a także w zakładach stolarskich produkujących okna i drzwi. Oczywiście śruby nierdzewne są szeroko stosowane w budownictwie wodnym i przemyśle chemicznym, gdzie stosowane są również różnego rodzaju substancje żrące. W domu także każdy może zetknąć się z takimi śrubami, a znaleźć je można w piekarniku, zmywarce czy w robocie kuchennym. Śruby odporne na korozję można podzielić na dwie kategorie, z czego pierwsza dotyczy elementów, które nie mogą mieć kontaktu z kwasami i z solą. Drugi rodzaj jest oznaczony symbolem A4 i jest przeznaczony do stosowania wszędzie tam, gdzie konstrukcja może mieć styczność nawet z kwasem siarkowym.
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – podkładki dystansowe DIN 988 od Stalmut.