Terminem day tradingu określa się specyficzną strategię obejmującą krótkoterminowe inwestycje w określone instrumenty finansowe. Jej fundamentalną cechą jest zarówno, jak i zamknięcie danej pozycji w tym samym dniu, w celu osiągnięcia zysku, który otwarcie wynika ze zmian kursów notowań w trakcie dnia. Czym dokładnie charakteryzuje się day trading i czym różni się od transakcji długoterminowych?
Day trading a transakcje długoterminowe
Podstawową różnicą między strategią opartą na tzw. day tradingu a transakcjami długoterminowymi jest czas ich trwania. W pierwszym przypadku zamykanie pozycji ma miejsce jednego dnia, natomiast w drugim, sama pozycja utrzymywana jest przez kilka tygodni bądź lat. Każda z wyżej wspomnianych strategii posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Day trading wymaga zdecydowanie większego skupienia na sytuacji rynkowej, ze względu na ich większą dynamikę w krótkich odstępach czasu.
Charakterystyczne cechy
Niewątpliwą zaletą formy handlowania, jaką jest day trading, jest możliwość dokonywania czynności zakupu bądź sprzedaży z dowolnego miejsca za pomocą odpowiednich stron internetowych bądź aplikacji mobilnych. Stanowi to niezaprzeczalny plus tej strategii, jednak wymaga sporej kontroli nad planem dnia i całym wolnym czasem. Sam day trading wymaga sporego skupienia, poprzez nieustanne sprawdzanie wykresów giełdowych, co może się wiązać z koniecznością częstego sprawdzania danej aplikacji bądź witryny, takiej jak tego banku, która umożliwia handlowania kontraktami CFD, a konkretnie ponad 9000 instrumentami.
Zarabianie w strategii day tradingu wiąże się z wykorzystaniem tzw. dźwigni finansowej, pozwalającej na tzw. zwiększoną ekspozycję na rynku, w związku z czym niewielki ruch ceny wiązać się może ze sporym zyskiem. Wyżej wspomniana dźwignia finansowa wiąże się jednak z pewnego rodzaju ryzykiem, dlatego elementem fundamentalnym podczas dokonywania wszelakich transakcji jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Oznacza to wzięcie pod uwagę takich czynników jak:
- poziom wejścia w transakcję
- poziom wejścia w transakcję
- poziom stop loss
- dane makroekonomiczne
Ostatnie z wyżej wymienionych elementów, wchodzących w skład zarządzania ryzykiem, odnosi się m.in do stanu gospodarki z rynku pracy, zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, inflacji czy PKB.