Niektórzy zastanawiają się, czy jest możliwe, by aplikacje dostępne na Androida przenieść na komputer stacjonarny. Spieszymy donieść, że tak! Wystarczy pobrać i uruchomić odpowiedni program – emulator. Pokrótce przedstawimy na czym to polega oraz opiszemy przykładowe programy.
Czemu chcemy korzystać z Androida na PC?
Niektórzy zadają sobie pytanie po co korzystać z Androida na PC, skoro jego przeznaczeniem są urządzenia mobilne. Jednak przydaje się to w przypadku, gdy chcemy sprawdzić np. jakąś aplikację na większym ekranie, albo gdy jakaś gra bardzo się nam podoba i nie chcemy męczyć wzroku na małym ekranie. Android posiada tysiące aplikacji, których nie znajdziemy na komputerze, więc emulator może sprawić, że niektóre z nich się na nim pojawią. Ponadto emulatora używają osoby, które zajmują się tworzeniem aplikacji i chcą przetestować daną rzecz. Wiadomo, że potem testy są przeprowadzane finalnie na telefonie, jednak początkowo często dzieje się to na popularnym pececie.
Emulatory mają to do siebie, że pozwalają na uruchomienie czegoś na sprzęcie, który nie jest do tego przystosowany. Android jest przeznaczony do urządzeń mobilnych, ale dzięki temu programowi będzie można go zobaczyć także na większym ekranie. Aby bez problemu uruchomić takie działanie, potrzebujemy dobrego, wydajnego komputera. Jednak nawet to nie daje nam gwarancji, że wszystko będzie działąć jak na smartfonie, ponieważ emulator musi poradzić sobie z zupełnie nowym środowiskiem (np. sterowaniem myszką, a nie dotykiem).
Czy za emulatory trzeba płacić?
Niektóre programy służące do emulowania Androida będą wymagały poniesienia przez nas pewnych kosztów. Szczególnie mowa tu o tych sprawdzonych, wydajnych, które posiadają wiele zaawansowanych funkcji. Natomiast wiele podstawowych funkcji znajdziemy w prostych, darmowych programach.
Jakie emulatory polecamy?
Wśród popularnych emulatorów Androida na PC najczęściej wymienia się ten o nazwie Andy. Być może jest to spowodowane tym, że jest bezpłatny oraz bez problemu zainstalujemy go na Windowsie. Wyglądem nie odbiega od standardowego interfejsu smartfona. Przez to jest doskonale znany użytkownikowi i jego obsługa jest wręcz banalnie prosta i intuicyjna. Można za jego pomocą tak zintegrować komputer ze smartfonem, że będzie możliwe granie w gry na telefonie, wyświetlając jednocześnie wszystko na monitorze. Jest to ciekawa opcja dla szczególnie graczy. Przez to, że na stacjonarnym mamy dużo miejsca, to część aplikacji będzie można używać wyłącznie na nim i przez to zaoszczędzić miejsce na telefonie.
Drugim polecanym przez nas emulatorem jest BlueStacks. W większości opcji jest on darmowy, jednak można zakupić opcję Premium, która posiada więcej funkcji. Przede wszystkim uwielbiany przez graczy, bowiem szybko uruchamia gry, nie zniekształcając obrazu oraz pozwalając na swobodną rozgrywkę bez zacinania. To zasługa mocnego silnika graficznego. Posiada szybką synchronizację ze smartfonem oraz jest prosty w obsłudze.
Ostatnim emulatorem Androida na PC będzie Genymotion – nadaje się zarówno do korzystania z samych aplikacji, jak również do ich testowania. Jest darmowy, co cieszy, jednak jeżeli chcemy skorzystać z dodatkowych opcji, to musimy za nie zapłacić. Dużą zaletą jest możliwość jego konfigurowania. Jeżeli szukasz pełniejszych opisów i testów emulatorów przeprowadzonych przez specjalistów, koniecznie zajrzyj na stronę poświęconą Androidowi: https://android.com.pl/.
Emulatory to programy, które świetnie spisują się w zakresie integrowania urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych. W Internecie znajdziemy mnóstwo propozycji i na pewno znajdziemy taki program, który będzie nam odpowiadał funkcjonalnością oraz sprawnością działania.