Podstawę branży technologii informacyjnych tworzą programiści – doskonale wyszkoleni, pracujący przy biegłym użyciu co najmniej jednego języka programowania. Oczywiście, określenie „programista” jest bardzo nieprecyzyjne, gdyż typów programowania jest wiele, a każdy z nich oznacza wykonywanie odmiennych od reszty, wyspecjalizowanych zadań. Poszukiwani na rynku pracy są przede wszystkim programiści frontowi aplikacji webowych (znający takie technologie, jak Javascript, CSS i HTML oraz przynajmniej jedną bibliotekę Javascriptu), programiści backendowi aplikacji webowych (specjaliści od języków programowania i technologii PHP, ASP. NET oraz Java), programiści baz danych (od nich wymaga się doskonałej znajomości SQL), a także programiści aplikacji mobilnych (pracujący pod systemami Android, Windows Phone lub iOS oraz znający różne języki programowania).

To oczywiście nie wszyscy specjaliści wykorzystujący w pracy przede wszystkim „twarde” umiejętności – należą też do nich m. in. ludzie programujący urządzenia niewebowe (np. bankomaty, telewizory, automaty samochodowe), koderzy aplikacji (programiści wykorzystujący języki Java, C/C++/C#, Python, Objective C i inne), a także najlepiej opłacani przez pracodawców architekci IT, łączący różnie aplikacje, bazy danych i inne moduły w sprawnie działające układy. Jeśli zatem jesteś dobrze wykształconym i pracowitym specjalistą od nowych technologii i języków programowania, na pewno znajdziesz dla siebie idealną niszę.

Sukces w branży nowych technologii wymaga nie tylko nieustannego poszerzania wiedzy i umiejętności, ale też płynnej komunikacji w języku angielskim, który w świecie IT pełni funkcję lingua franca. Dlatego też nawet osoby, które znalazły swoje miejsce w jednym z zawodów związanych z nowymi technologiami bez formalnego wykształcenia powinny dążyć do tego, by szlifować techniczny angielski i poszerzać zakres pojęć, np. poprzez studiowanie międzynarodowej literatury fachowej.

Warto też pamiętać o tym, że sukces w branży IT w dużej mierze zależy od otwartości i gotowości na podejmowanie wyzwań. Osoby, które wzbraniają się przed poznawaniem nowych języków programowania lub stronią od nowinek technicznych, raczej nie zostaną wybitnymi specjalistami od nowoczesnych technologii, gdyż praca w zawodach związanych z IT wymaga gotowości do nieustannego doskonalenia się oraz elastyczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here