ETF w niepewnych czasach

Trudne czasy dla inwestorów trwają już od kilku lat, co wbrew pozorom wcale nie wpływa na mniejsze zainteresowanie obszarem inwestycji. Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób chce sprawdzić swoje siły w samodzielnym inwestowaniu, poszukując takich aktywów i instrumentów, które pozwolą osiągać relatywnie wysokie zyski. Jednym z najczęściej wybieranych instrumentów są ETF. Czy to dobrze? Przekonajmy się.

Czym jest ETF?

Zacznijmy od tego, czym są ETFy, czyli fundusze pasywne, często też nazywane przez branże funduszami indeksowymi. To produkty najbardziej przypominające mechaniką działania fundusze inwestycyjne, zarządzane przez grupę ekspertów, których celem jest lokowanie kapitału w aktywa zgodne z podstawowymi założeniami funduszu. 

W przypadku ETF fundusze zebrane przez inwestorów są alokowane w konkretny instrument, na którym dany ETF bazuje i kształtuje swoją sytuację cenową. Głównym wyznacznikiem, którym powinniśmy się więc sugerować przy wyborze konkretnego instrumentu, jest właśnie instrument bazowy, na podstawie którego ETF buduje swoją wartość. 

Jakie instrumenty stanowią bazę dla ETF?

Na przestrzeni ostatnich 10 lat fundusze ETF zyskały bardzo dużą popularność, i już dzisiaj są liczone w dziesiątkach tysięcy. Co ciekawe, każdy z nas ma możliwość za pośrednictwem platformy inwestycyjnej dostarczanej przez brokera zainwestować w wybrany przez siebie fundusz ETF, warunkują tę decyzję instrumentem bazowym. No właśnie, na podstawie czego może być utworzony fundusz ETF?

Przede wszystkim na podstawie najważniejszych indeksów giełdowych, takich jak S&P500, WIG20, czy japońskie Nikkei225. Duża popularność takiego wariantu ETF sprawiła, że często nazywa się je funduszami indeksowymi. ETF może jednak za bazę wziąć sobie waluty, kryptowaluty, surowce, grupy akcji spółek zorganizowanych w danej branży i wiele wiele innych. Tak więc ETFy w praktyce mogą z jednej strony służyć zabezpieczeniu kapitału (jeśli zdecydujemy się na inwestycje w fundusze bazujące na aktywach relatywnie bezpiecznych, jak obligacje), lub też osiąganiu ponadprzeciętnych, jednak bardzo zmiennych zysków, czego przykładem może być ETF na kryptowaluty.

Dlaczego warto postawić na ETF w swoim portfelu inwestycyjnym?

Czy ETF to dobre rozwiązanie, gdy myślimy o samodzielnym rozpoczęciu inwestycji? Jak najbardziej możemy potwierdzić, że to świetne rozwiązanie na początek. Fundusze pasywne nie wymagają od nas maksymalnej uwagi, wymuszającej ciągłą samodzielną analizę wykresów cenowych. Dobierając optymalne fundusze ETF, możemy z powodzeniem podejść do tego jak do inwestycji długoterminowej, do której zaglądamy zaledwie kilka razy w miesiącu. Same opłaty związane z inwestowaniem w ETF również są niższe w porównaniu do zwykłych funduszy inwestycyjnych, co jest ogromną korzyścią dla osób, które starają się eliminować wszystkie poboczne koszty związane z inwestycjami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here