Kryptowaluty

W tym roku coraz więcej mówiło się o kryptowalutach, wirtualnych monetach o zmiennych i często wykładniczych wartościach. Czy kryptowaluty stanowią prawdziwą okazję rynkową?

W tym roku coraz więcej mówiło się o kryptowalutach, wirtualnych monetach o zmiennych i często wykładniczych wartościach. Minęły lata od czasu, gdy bitcoin stał się fenomenem, a jego zwolennicy twierdzili, że zrewolucjonizuje on gospodarkę i pieniądze.

W świetle ostatnich wypowiedzi Elona Muska i kapryśności niektórych kryptowalut (takich jak dogecoin), zastanawiamy się: Czy kryptowaluty stanowią prawdziwą okazję rynkową?

Aby zrozumieć, czy kryptowaluty mogą stanowić prawdziwą okazję, czy też nie, konieczne jest zrozumienie, czym one są. Kryptowaluta to nic innego jak cyfrowa waluta, stworzona dzięki technologii blockchain. Jest to w zasadzie system kodów, który umożliwia szyfrowanie transakcji, dzięki czemu są one bardziej bezpieczne i regulowane.

Kryptowaluty nie odpowiadają tradycyjnym systemom finansowym i bankowym, a także zdecydowanie różnią się od zwykłych walut. Niemniej jednak, są to aktywa, które można kupić, sprzedać, a w przypadku najpopularniejszych walut wirtualnych, nawet użyć do przeprowadzenia transakcji, jak prawdziwą gotówkę.

Pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin, który został wprowadzony na rynek w 2009 roku. Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto, postać owianą tajemnicą. Niektórzy twierdzą, że Nakamoto to grupa osób, która dla ukrycia swojej tożsamości posługiwała się fałszywym pseudonimem.

Jednym z powodów powstania bitcoina (i kolejnych kryptowalut) jest możliwość zapewnienia alternatywnej metody płatności. Oprócz bitcoina istnieją tysiące innych kryptowalut, których wartość waha się od mniej niż centa do dziesiątek tysięcy dolarów za pojedynczą jednostkę.

To naturalnie wyzwoliło rzeszę nowych inwestorów i spekulantów, zwabionych potencjałem zarobkowym kryptowalut. Ci, którzy na początku kupili kilka bitcoinów za kilka dolarów, mogli skończyć z małą fortuną.

Czy warto handlować kryptowalutami?

Oczywiście, jak w przypadku każdej innej inwestycji, nie ma nic w 100% „bezpiecznego” w obstawianiu tego typu aktywów. Tak jak inwestowanie w akcje, towary czy startupy wiąże się z ryzykiem, tak inwestowanie w wirtualne waluty może również przynieść straty. Kryptowaluty są bardzo zmienne. Wartość monety może spaść o kilka punktów procentowych w ciągu kilku minut, ale może też szybko wzrosnąć. Niestety, takich ruchów nie da się dokładnie przewidzieć za pomocą analizy, ale możesz sprawdzić kryptowaluty nowe projekty.

Wiadomo jednak, że waluty cyfrowe są coraz bardziej skonsolidowaną rzeczywistością. Nie są one już tylko chwilowym zjawiskiem. Dowodem na to jest fakt, że coraz więcej firm (również fizycznych) zaczyna dawać szansę bitcoinowi, umożliwiając im dokonywanie transakcji bezpośrednio za pomocą tej waluty.

Głównym zagrożeniem dla tych firm jest to, że bitcoin może doświadczyć spadku, a jego wartość nie będzie już taka, jak wtedy, gdy był używany do płatności. Wartość 1/100 bitcoina, na przykład, może nie być taka sama za kilka miesięcy. W rezultacie, pieniądze zebrane za sprzedaż produktu/usługi mogą być znacznie mniejsze niż w momencie transakcji.

bitcoin

Jednak ten sam argument ma zastosowanie w odwrotnej sytuacji. Rozważmy historię tego, co jest uważane za pierwszą transakcję z bitcoin, przez człowieka, który użył 10 000 bitcoinów, aby zapłacić za pizzę. Mając te 10 000 bitcoinów dzisiaj, mógłby otworzyć sieć pizzerii.

Kryptowaluty stanowią prawdziwą i konkretną okazję inwestycyjną. Jednak, tak jak w przypadku każdego innego aktywa, inwestor musi najpierw przeanalizować każdą potencjalną inwestycję i zważyć jej ryzyko, aby spróbować zwiększyć zysk.

Istnieją tysiące kryptowalut, więc wybór tych właściwych jest decyzją, która musi być dokładnie przeanalizowana. Przed zainwestowaniem w kryptowaluty, należy zapoznać się z całym ryzykiem. Należy mieć świadomość, że inwestowanie w kryptowaluty może w najgorszym przypadku doprowadzić do całkowitej utraty kapitału.

Innym dużym czynnikiem ryzyka związanym z walutami cyfrowymi jest utrata danych dostępowych. Każdy, kto utraci swoje klucze prywatne, nie ma już dostępu do swoich wartości na blockchainie. Z tego powodu należy wielokrotnie tworzyć kopie zapasowe. Inwestorzy mogą wprawdzie zlecić zarządzanie inwestycjami usługodawcy, ale również giełdy internetowe mogą zostać zhakowane. Nie można wykluczyć, że platforma może również spowodować zniknięcie aktywów, czego obawiali się inwestorzy w związku z niedawnym upadkiem tureckiej giełdy Thodex.

Ponadto, transakcje na blockchainie nie są odwołalne. Oznacza to, że transfer na inny adres nie może zostać cofnięty. W tym przypadku wymagana jest również ostrożność podczas sprawdzania adresów.

W związku z tym rynek kryptowalut stwarza ogromne możliwości dla tych, którzy są gotowi wziąć na swoje barki ryzyko. Nie ma wątpliwości, że waluty cyfrowe są walutą przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here