Jeszcze do niedawna jedynym typem kas, z jakich można było korzystać, to kasy fiskalne stacjonarne, fizyczne. Od niedawna, bo od początku 2021 roku pewną grupę przedsiębiorców obejmuje całkowicie inny typ kas, mianowicie – kasy fiskalne online. Jak to będzie wyglądać i których przedsiębiorców ten obowiązek dotknie? Co warto wiedzieć o całkowicie nowych kasach fiskalnych online?
- Czym są kasy fiskalne online?
- Kasy fiskalne online – w jakim celu zostały wprowadzone?
- Jak działa kasa fiskalna online w praktyce?
- Kto jest zobligowany do korzystania z kas fiskalnych online?
Czym są kasy fiskalne online?
W 2019 roku uchwalono w rządzie harmonogram zamiany kas fiskalnych w standardowej wersji na kasy online. Jak na razie, od 2021 roku obowiązek zmiany rodzaju kas dotyczy jednak niewielkiej liczby przedsiębiorców. Zanim jednak zaczniemy drążyć temat, warto dowiedzieć się, czym są te kasy fiskalne online. Mianowicie – to urządzenia, które zostały wyposażone w konkretne funkcjonalności pozwalające na rozsyłanie danych. Te dane krążą pomiędzy kasą a Centralnym Repozytorium Kas. Centrum to podlega Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Przesyłanie danych odbywa się co dwie godziny i jest to spore uproszczenia dla firm. Wszystko odbywa się automatycznie, przez co przedsiębiorca nie mus o tym pamiętać.
Kasa fiskalna online również drukuje paragony dla osób, które decydują się na zakup pewnych rzeczy czy dóbr. Co ciekawe, takie urządzenie pozwala na rezygnację z wydruku paragonu w formie papierowej i wygenerowanie go w formie elektronicznej. Jedna kasa online potrafi zgromadzić całą wiedzę na temat wydrukowanych paragonów papierowych, jak i wygenerowanych w formie elektronicznej, a ponadto zawiera w pamięci wszystkie wydruki niefiskalne, fiskalne oraz przeglądy.
Kasy fiskalne online – w jakim celu zostały wprowadzone?
Celem wprowadzenia kas fiskalnych online jest zmniejszenie liczby fiskalnych nadużyć. Kasa fiskalna online w pełni może temu zapobiec, gdyż każdy wydruk, każde nabicie automatycznie przesyłane jest do rejestru KAS.
Jak działa kasa fiskalna online w praktyce?
Kasa fiskalna online nie powoduje żadnych szczególnych zmian, jeśli chodzi o ewidencjonowanie sprzedaży oraz wydawanie papierowych paragonów zainteresowanym klientom. To, co prawdziwie odróżnia od siebie obie kasy to fakt, iż kasa fiskalna online musi być połączona z Internetem, gdyż tylko w ten sposób będzie w stanie przesyłać aktualizacje co dwie godziny do KAS.
Każda z kas fiskalnych online opatrzona została innym numerem ewidencyjnym. Pierwsze podłączenie sprawia, że kasa automatycznie przesyła niezbędne dane do Repozytorium Kas. Wśród nich znaleźć można takie informacje, jak dane właściciela czy dane podmiotu gospodarczego. Aktualizacje na kasie fiskalnej online pobierane i instalowane są automatycznie, dzięki czemu właściciel nie musi się o nic martwić.
Kto jest zobligowany do korzystania z kas fiskalnych online?
Do korzystania z kas fiskalnych online zobowiązani są od 1 stycznia 2020 roku osoby, które:
- oferują usługi naprawy pojazdów,
- zajmują się sprzedażą benzyny, gazu, oleju napędowego.
Drugi etap, czyli zaczynający się od 1 lipca 2020 roku dotyczy osób, które:
- zajmują się branżą hotelową i gastronomiczną,
- zajmują się sprzedażą węgla, brykietu.
Trzeci etap rozpocząć ma się od 1 lipca 2021 roku i będzie dotyczył osób, które:
- zajmują się usługami medycznymi,
- oferują usługi budowlane,
- zajmują się fryzjerstwem,
- oferują usługi kosmetyczne.
Ostatni etap ma w planach nałożenie obowiązku stosowania tych konkretnych kas w przypadku sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych oraz osób fizycznych.