Czasy, w których pracownik wiązał się wyłącznie z jedną firmą na wiele lat i budował w niej swoją pozycję, minęły bezpowrotnie. Obecnie panuje dość spora mobilność zawodowa, możemy zmienić pracę wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności. Poza tym unikamy monotonności w życiu zawodowym.
Jakie są najczęstsze powody zmiany pracy?
Niskie wynagrodzenie
Najczęstszą przyczyną zmiany pracy wśród Polaków są zbyt niskie zarobki. Nic dziwnego, każdy chce dobrze zarabiać. Zmiana pracy, który wynika ze względów finansowych, znalazła uzasadnienie w wielu branżach. Oprócz tego wynagrodzenie pracownicze, różni się również w zależności od lokalizacji firmy. Na przykład analityk finansowy może zarabiać więcej w województwie mazowieckim, niż warmińsko-mazurskim.
Większość pracowników posiada świadomość, jakie są stawki na ich stanowisku w innych firmach. Gdy zaobserwują, że ich zarobki są znacznie niższe, wtedy stoją przed wyborem – rozmowa z szefem w sprawie podwyżki, czy zmiana pracy na nową?
Wyrażenie chęci rozwiązania stosunku pracy przez pracownika, faktycznie mobilizuje część firm do przyznania podwyżki. Zwłaszcza w sytuacji, gdzie dany pracownik jest świetnym specjalistą i posiada wyjątkowe umiejętności.
Przeczytaj też: http://bpminteractive.pl/refundacja-kosztow-zatrudnienia-pracownika/
Brak rozwoju osobistego
Wielu pracownikom zależy również na chęci osiągnięcia lepszych warunków zatrudnienia. W sytuacji, gdy nawet na początku warunki pracy wydają się być zadowalające dla pracownika, to jeśli nie widzi on przed sobą perspektyw rozwoju, z czasem traci motywację do działania. Wtedy ma uczucie, że ciągle stoi w tym samy miejscu. Wiele firm aby temu zaradzić, wprowadza systemy motywacyjne, szkolenia, czy przyznaje premię za osiągnięte wyniki.
Współpracownicy
Kolejną przyczyną zmiany pracy mogą być konflikty z pozostałymi pracownikami lub przełożonym. Nawet, gdy nasza praca opiera się na znakomitych warunkach zatrudnienia, to gdy panuje zła atmosfera, nikomu się nie chce pracować w takim miejscu. Wtedy pracownik zaczyna rozglądać się za bardziej przyjaznym miejscem pracy, gdzie nie dość że będzie dobrze zarabiać, to jeszcze będzie mógł się spotkać towarzysko ze współpracownikami po zakończonych obowiązkach.