Wyświetlacze TFT są wykorzystywane praktycznie wszędzie, ale swoje zastosowanie znalazły też w przemyśle. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu oraz skorzystać z możliwości, jakie niesie jego używanie. Czym są wyświetlacze TFT? Do czego służą? Poniżej odpowiedzi na te najważniejsze pytania.
Czym jest wyświetlacz TFT?
Wyświetlacze TFT to te, w których została zastosowana matryca TFT, czyli tzw. aktywna. Wykorzystuje się je do produkcji kolorowych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Charakteryzują się one tym, że każdy piksel kontroluje cztery tranzystory. Jeden z nich odpowiada za jasność, a pozostałe za barwy.
Wspomniany wyświetlacz należy do grupy wyświetlaczy LCD, jednak od innych różni się przede wszystkim parametrami. Są to rozwiązania zaawansowane technologiczne, bardziej skomplikowane, droższe, ale jednocześnie bardziej precyzyjne.
Cechy wyświetlaczy TFT
Wyświetlacz TFT nie bez powodu jest kosztowny. Wysoka cena idzie w parze z wysoką jakością produktu. Posiada on znaczenie wyższe parametry niż te z tradycyjnymi matrycami LCD. Ich wadą może być mniejszy kąt widzenia niż w przypadku innych wyświetlaczy.
Jednak posiadają one zalety, które pozwalają na wygodniejszą pracę. Po pierwsze pozwalają na uzyskanie lepszej rozdzielczości, a po drugie mają najszybszy czas dostępu nić inne dostępne na rynku rozwiązanie. Co więcej, charakteryzują się lepszą ostrością barw. Idealnie sprawdzają się w przypadku ekranów, które wymagają precyzyjnego obrazu. Dzięki wysokiej rozdzielczości można na nich zobaczyć każdy szczegół.
Gdzie najczęściej stosuje się wyświetlacz TFT?
Dzięki zaawansowanej technologii umożliwiającej stworzenie precyzyjnego wyświetlacza technologia TFT jest stosowana w przemyśle. Monitory tego typu znajdują się m.in. przy maszynach, które wymagają precyzyjnego sterowania. Są one także wsparciem podczas kontroli produkcyjnych i nadzorowania produkcji.
Ponadto wyświetlacze tego typu sprawdzają się w biurach. Zadowoleni z nich będą nawet graficy i konstruktorzy pracujący w gałęziach przemysłu, gdzie dokładność projektu jest podstawą dalszych etapów produkcji. Ze względu na kąt widzenia, częściej stosuje wspomniane monitory je w komputerach stacjonarnych i laptopach, niż w tabletach i telefonach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem